V dubnu se zahrádkáři v podstatě nezastaví. Letos trvá zima dlouho, takže to, co jsme nestihli v březnu, musíme dohnat právě teď. Péče vyžadují okrasné rostliny, zelenina, stromy, byliny i trávník. Přinášíme vám stručný přehled nejdůležitějších prací, na které byste během měsíce rozhodně neměli zapomínat.
Co se děje na zahradě
Během dubna už začíná růst většina rostlin. Otepluje se, sluneční paprsky jsou teplejší a daří se rostlinám na skalce i cibulovinám. Je ale třeba mít na paměti, že začátkem dubna se ještě mohou objevit přízemní mrazíky, které by mohly některé snahy zmařit. Během dubna se musí uklízet staré dřevo a listí a začít s čištěním záhonů po zimě.
Nůžky do rukou, jde se stříhat
Během dubna byste měli dát své zahradě tvar a pročistit ji. Vezměte do rukou nůžky a z okrasných keřů a stromů odstraňte všechny suché větve. Odstřihněte také dřevo, které je na pohled poškozeno a mrtvé. Zima si se stromy umí pohrát, na jaře je třeba je znovu oživit.
Postarejte se také o své růže, které se pomalu probouzejí ze zimního spánku. Odstraňte listí a chvojí, sestřihněte větve a rozhrňte půdu. Seříznutí potřebují také ovocné stromy, zejména peckoviny, které nebyly upraveny předchozí rok. Na konci dubna se můžete pustit do roubování.
Výsadba bylin a zeleniny
Obvyklá práce na zahradě v dubnu zahrnuje také výsadbu bylin a zeleniny. Na záhony můžete během dubna vysévat spoustu druhů zeleniny, od hrachu přes řepu až po mrkev nebo saláty. Teplotní průměr se v dubnu pohybuje kolem 8°C, což je ideální teplota pro rychlý růst rostlin a jejich rašení. V polovině dubna pak můžete začít is výsevem rajčat, paprik a cuket ve skleníku. Můžete se pustit i do výsadby předpěstované zeleniny, konkrétně zelí, kapusty, hlávkového salátu nebo květáku.